Uczymy Dzieci Programować

VI edycja programu

„Uczymy Dzieci Programować”

Program zajęć  „Przedszkolaki kodują”

Głównym celem zajęć jest rozwijanie u dzieci uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie.
Zajęcia uwzględniają podstawę programową wychowania przedszkolnego – są jej uzupełnieniem, rozszerzeniem, podczas opracowywania szczegółowych scenariuszy wykorzystane zostały materiały dydaktyczne stworzone w ramach programu „Uczymy Dzieci Programować
Cele:
– Kształtowanie miękkich kompetencji: rozwijanie logicznego algorytmicznego myślenia, zadaniowego podejścia do stawianych problemów, kreatywności.
– Kształtowanie umiejętności pracy w zespołach, szukania kompromisów, optymalnych rozwiązań.
– Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych (cel zgodny z kierunkami realizacji polityki oświatowej państwa na rok 2020/2021).

Program realizowany będzie grupie V – 6- latki
Nauczyciele: J. Andrzejczak, J. Borowska

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE: https://uczymydzieciprogramowac.pl/pl


Zajęcie „Warzywnie, owocowo zdrowo”

Dzisiaj zrealizowaliśmy kolejne zadanie programu Uczymy Dzieci Programować. Tym razem polegało ono na rozmowie o zdrowym trybie życia. Starszaki zapoznały się z zasadami  zdrowego i racjonalnego odżywiania oraz  klasyfikowały produkty żywnościowe na ,,zdrowe” i ,,niezdrowe”. Słuchając instrukcji słownej zbudowały kolorową piramidę z kubeczków, a następnie dopasowywały produkty do kolejnych pięter piramidy.

Scenariusz zajęć: uczymy-dzieci-programowac-6-warzywnie-owocowo-zdrowo-mata-do-kodowania


Zajęcie „Dary jesieni”

Tym razem na zajęciach przeprowadzonych według zaproponowanego scenariusza przenieśliśmy  się do lasu w poszukiwaniu grzybów. Najpierw w zabawach z wykorzystaniem materiału obrazkowego, potem grając w grę planszową.

Scenariusz zajęcia: uczymy-dzieci-programowac-6-dary-jesieni-mata-do-kodowania


Zajęcie „Jesień kolorami zakodowana”

W dniu 01.10.2020 starszaki  wykorzystały jesienne krążki do stworzenia niezwykłej kompozycji. Zanim to zrobiły przekonały się, jak ważna jest precyzja wydawania komunikatów w kodowaniu. Tylko precyzyjne komunikaty w połączeniu ze skupieniem i słuchaniem ze zrozumieniem pozwolą odtworzyć założony wzór.

Scenariusz zajęcia uczymy-dzieci-programowac-6-jesien-kolorowami-zakodowana-mata-do-kodowania


Zajęcie  „Przez park, las i ogród idzie Pani Jesień”

W dniu 28.09.2020 na zajęciach  starszaki  szukały odpowiedzi na pytanie: „Jakie sygnały wysyła do nas przyroda, jak zmienia się park, las i ogród u progu jesieni?”. Zajęcia rozpoczęły się od posegregowania grafik i odnalezienia tych, które kojarzą się z jesienią. Następnie dzieci pogrupowały pozostałe grafiki przypisując je odpowiednim porom roku. Kolejnym zadaniem było „jesienne sudoku”

scenariusz zajęć uczymy-dzieci-programowac-6-przez-park-ogrod-idzie-pani-jesien-mata-do-kodowania