Czwartek 08.04.2021

SPOTYKAMY SIĘ Z JEZUSEM PODCZAS MSZY ŚWIĘTEJ.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Kochane Starszaki. Pamiętamy z poprzedniej katechezy obietnicę Jezusa, że On żyje i jest wśród nas, aż do końca świata.

Niedawno przeżywaliśmy najważniejsze dla nas święta – Wielkanoc i pamiętamy,że Jezus zmartwychwstał i żyje wśród nas. Wspólnie spotykamy się z Nim w sposób szczególny podczas Mszy Świętej. Posłuchajcie, czego o Mszy Świętej dowiedział się Marek, kolega Kacpra.

Spostrzeżenia Marka na Mszy Świętej

W niedzielę rano Marek i jego mama wybierali się na Mszę Świętą. Marek założył białą koszulę i sweter. Z pomocą mamy siadł na przygotowany wózek inwalidzki, który lśnił czystością. Mama pomyślała, że w drodze do kościoła będzie pchać wózek, by odciążyć syna. Ale tuż przed domem spotkali Kacpra z bratem Jankiem i ich rodzicami.Janek, Kacper i ich tata natychmiast zaproponowali, że to oni będą prowadzić wózek Marka. Marek i mama chętnie się na to zgodzili i dalej szli już razem. W pewnej chwil  iMarek zapytał głośno:

– Mamo, dlaczego w niedzielę chodzimy na Mszę Świętą?
– Niedziela jest pamiątką zmartwychwstania Pana Jezusa, to wyjątkowy dzień w tygodniu – wyjaśniła mama.
– Aha, rozumiem – zawołał Marek. – Ja nie idę do przedszkola, a ty do pracy.
– W tym dniu, odświętnie ubrani, idziemy do kościoła na Mszę Świętą – dodała mama.
Marek chciał jeszcze o coś zapytać, ale byli już przed kościołem. Wszyscy weszli do środka i przeżegnali się wodą święconą z kropielnicy. Mama podjechała wózkiem Marka blisko ołtarza. Marek lubił to miejsce, ponieważ stamtąd było dobrze widać ołtarz i gdy troszeczkę się wychylił, mógł zobaczyć co się dzieje w zakrystii.

Po krótkiej modlitwie w ciszy Marek z niecierpliwością czekał na rozpoczęcie Mszy Świętej.Rozglądając się, zobaczył, że do kościoła przyszli też jego znajomi z przedszkola.Oprócz Kacpra była Gabrysia i Julka.Marek zerknął także w stronę zakrystii. Zaciekawiony przyglądał się, jak ksiądz na czarną sutannę zakłada długą białą szatę przypominającą suknię, a na nią biały ornat ze złotymi ozdobami.Gdy rozległ się dźwięk dzwonka, Marek zobaczył, że wszyscy wstają. Ksiądz i ministranci wyszli z zakrystii, uklęknęli na jedno kolano przed ołtarzem, a potem stanęli wokół niego. W tym czasie wszyscy śpiewali. Rozpoczęła się Msza Święta. Kapłan podszedł do ołtarza, pokłonił się i ucałował ołtarz.Marek zwrócił uwagę, że później, podczas wypowiadania słów „Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina”, wszyscy bili się w piersi.Sam również zacisnął dłoń i mocno uderzał się w pierś.

Po skończonej Mszy Świętej Marek zasypał mamę pytaniami.

– A dlaczego kapłan na początku Mszy całuje ołtarz? – zapytał.
– Ucałowanie ołtarza to znak szacunku do Jezusa – odpowiedziała mama. – Ołtarz to specjalny stół.Tak jak w rodzinie spotykamy się, aby jeść posiłek przy wspólnym stole, tak przy ołtarzu karmi nas Jezus – dodała.
Do Marka i jego mamy dołączyła cała rodzina Kacpra i wspólnie wracali do domu.
– Jak nazywa się ten domek, przed którym pali się czerwone światło? Pani na katechezie mówiła, ale to było tak trudne słowo, że nie zapamiętałem – zapytał Marek.
– To ta-ber-na-ku-lum – powiedział tata Kacpra. – W tym miejscu mieszka Jezus pod postacią białego chleba. A ta czerwona lampka przypomina nam o obecności Jezusa, przed którym należy przyklęknąć.
– W czasie Mszy też klękamy – wyrywał się Kacper.
– Oczywiście, masz rację – potwierdził tata – ale wtedy klękamy na dwa kolana.
Markowi przypomniała się jeszcze jedna wątpliwość:
– A dlaczego na początku Mszy wszyscy ludzie bili się w piersi?
– Bicie się w piersi to znak szczerego żalu za to, co zrobiliśmy złego – wyjaśniła mama.
I tak upłynęła im droga do domu. Marek był bardzo zadowolony, że spotkał się z Panem Jezusem, a jednocześnie dowiedział się tylu nowych rzeczy o Mszy Świętej.

Odpowiedzcie na pytania:

– Dokąd Marek ze swoją mamą poszli w niedzielę?
– Kogo spotkali w drodze do kościoła?
– Co zrobił kapłan na początku Mszy Świętej?
– Jak nazywają się szaty liturgiczne kapłana?
– Jak nazywa się stół, przy którym ksiądz sprawuje Mszę Świętą?
– Gdzie mieszka Pan Jezus ukryty pod postacią chleba?
– Co oznacza bicie się w piersi?
– Dlaczego klękamy podczas Mszy Świętej?

Każdy człowiek wierzący wie, że Msza Święta jest radosnym spotkaniem z Jezusem Zmartwychwstałym. Dziecko Boże chętnie spieszy do domu Bożego w każdą niedzielę, tak jak Marek.

Niedziela jest dniem radości, cieszymy się ze zmartwychwstania Jezusa. W tym dniu powinniśmy spotkać się z Panem Jezusem w kościele na Mszy Świętej. Musimy jednak pamiętać, że nasza postawa i gesty, które wykonujemy, powinny być czynione z szacunkiem.

A teraz tak lubiane przez was zagadki:

Powiedzcie, co to jest?

1. Stoi w kościele obrusem białym nakryty.
    Całuje go ksiądz i stawia na nim święte kielichy. (ołtarz)
  1. Pan Jezus tam mieszka,czerwona lampka przy nim się pali,
    klękają przed nim duzi i mali. (tabernakulum)
  1. Gdy podczas Mszy Świętej modlisz się chętnie,
    na oba kolana szybko… (uklękniesz)
  1. Dłoń zaciśnięta, ale nie w złości, uderzasz nią w piersi,
    by Boga… (przeprosić)

Praca z podręczniku (strona 88 – 89)
Pokolorujcie postać Kacpra i dokończcie kolorować rysunki(według wzoru).

Dziękuję za dzisiejsze spotkanie. Pani Ilona.