Czwartek 15.04.2021

PAN JEZUS ZAPRASZA NAS DO SWOJEGO STOŁU.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
Witam was bardzo serdecznie na kolejnym naszym spotkaniu z Jezusem Zmartwychwstałym.Jezus jest tu z nami dzisiaj i chce nam coś bardzo ważnego powiedzieć.

W każdym domu jest taki mebel, przy którym gromadzi się cała rodzina. Przy nim spotykamy się, siadamy, rozmawiamy i wspólnie spożywamy posiłek.

– Co to za mebel? (stół)
– Z kim spotykamy się przy stole? (z rodziną)
– Z jakich okazji spotykamy się przy stole? (śniadania, obiady, kolacje, uroczystości rodzinne)
– Jaki pokarm jemy każdego dnia, a nawet kilka razy w ciągu jednego dnia? (chleb)

Ludzie, którzy darzą się miłością, spotykają się przy wspólnym stole, aby spożywać posiłek, dzielić się tym, co mają, cieszyć się, że są razem. Każdego dnia,czasem nawet wielokrotnie, jemy chleb.

Pan Jezus również spotykał się ze swoimi uczniami przy stole. Dzisiaj przypomnimy ostatnią kolację, którą Pan Jezus spożył z nimi. Mówiliśmy już o tym przed świętami wielkanocnymi. Teraz przypomnimy sobie to wydarzenie.

– Z kim Jezus spotkał się przy stole? (z apostołami)
– Jaki był wtedy dzień? (czwartek)
– Co Pan Jezus zrobił z chlebem? (połamał go i dał apostołom)
– Jakie wtedy wypowiedział słowa?
– Jakie słowa wypowiedział, trzymając kielich z winem?

Dzień przed swoją śmiercią na krzyżu, w Wielki Czwartek wieczorem, Pan Jezus przemienił chleb w swoje Ciało, a wino w swoją Krew. Jest to wielka tajemnica, bo przemienione chleb i wino nie zmieniły swojego wyglądu, ale w tajemniczy sposób stały się Ciałem i Krwią Pana Jezusa. On pozostał razem z nami pod postaciami chleba i wina do dziś, a ta przemiana dokonuje się podczas każdej Mszy Świętej.

Usiądźcie wygodnie i posłuchajcie opowiadania o Julce, która zasypała rodziców pytaniami na temat Mszy Świętej.

Tajemnica Ciała i Krwi Pana Jezusa

W piękną wiosenną niedzielę Julka z rodzicami, z bratem Karolem i małą Zuzią udała się do kościoła na Mszę Świętą. Po drodze głośno przypominała sobie, czego dowiedziała się o Mszy na ostatniej katechezie. Pamiętała, że podczas Mszy Świętej kapłan, trzymając w dłoniach biały chleb, powtarza słowa Jezusa z Ostatniej Wieczerzy:„Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: To jest Ciało moje”.

– Jezus zamieszkał w białym chlebie, aby być bliżej nas. Ten chleb nazywamy

Hostią – powiedziała mama i zaraz zapytała: – Julka, a pamiętasz też słowa, które wypowiada ksiądz, podnosząc kielich z winem?

– Chyba pamiętam. To było tak: „Bierzcie i pijcie z niego wszyscy. To kielich Krwi mojej”.
– Bardzo dobrze – pochwalił córkę tata. – Widzisz, w ten sposób Pan Jezus pozostał razem z nami pod postaciami chleba i wina. To wielka tajemnica.
– Tato, a dlaczego przed przyjęciem Komunii Świętej ludzie się witają?
– A dlaczego sądzisz, że się witają? – zapytał tata zdumiony.
– Bo podają sobie ręce albo kłaniają się głową i uśmiechają się do siebie.

Mama wytłumaczyła Julce:
– Ludzie w ten sposób przekazują sobie znak pokoju. Pokazują, że na nikogo się nie gniewają i ze wszystkimi chcą żyć w zgodzie. Ten znak można przekazywać na dwa sposoby: robiąc ukłon w kierunku najbliższych osób albo podając sobie dłonie i mówiąc „Pokój z tobą”.

Julka zamyśliła się, a potem głośno powiedziała:
– Ciekawe, ile jeszcze tajemnic ukrywa w sobie Msza Święta?

Pan Jezus podczas każdej Mszy Świętej przemienia chleb i wino w swoje Ciało i swoją Krew. To najważniejsza chwila Mszy Świętej. Sam Pan Jezus, choć niewidoczny dla oczu, jest z nami obecny. To jest dla nas tak wielką tajemnicą, że tylko ten, kto kocha Jezusa, może uwierzyć, że tak jest naprawdę. Dobry Jezus tak bardzo nas kocha, że zaprasza nas do swego stołu i pozwala nam przyjąć święty Chleb,abyśmy stawali się coraz lepsi,szczęśliwi i radośni.

Ludzie wierzący w Pana Jezusa przychodzą na Mszę Świętą i przyjmują Jego Ciało pod postacią białego chleba.

– Jak nazywa się przyjęcie Ciała Pana Jezusa?
– Kiedy wy będziecie mogli przystępować do Komunii Świętej, czyli będziecie mogli przyjąć Ciało Pana Jezusa?

Po raz pierwszy będziecie mogli przyjąć Ciało Pana Jezusa pod postacią białego chleba podczas swojej Pierwszej Komunii Świętej. Jednak już teraz możecie się przygotowywać na to spotkanie. Czynicie to, poznając Jezusa na katechezie,spotykając się z Nim w domu na modlitwie i w kościele na Mszy Świętej. Możecie po cichu zapraszać Go do swoich serc, mówiąc Mu, że Go kochacie i pragniecie się z Nim spotkać Każdy, kto chce przyjąć Ciało Pana Jezusa, musi się pogodzić ze wszystkimi.Dlatego podczas Mszy Świętej podajemy sobie dłonie, mówiąc „Pokój z tobą”. Możemy również ukłonić się lekko w kierunku najbliższych osób. Znak pokoju przekazują sobie wszyscy, którzy są obecni na Mszy Świętej.

Praca w podręczniku  (strona 92 – 93)
Dzieci,narysujcie po kropkach kielich i hostię i dokończcie kolorować obrazki.

Życzę wam i waszym Rodzicom dobrego popołudnia. Pani Ilona.