Magiczna moc bajek

Meldujemy wykonanie kwietniowych zadań. Piękno i ochrona przyrody to tematyka, która jest nam bardzo bliska. Służyło temu wiele zabaw i zajęć o charakterze proekologicznym. A oto co zrobiliśmy w kwietniu:
1. Aktywnie uczestniczyliśmy w akcji ekologicznej : Dzień Wody oraz Dzień Ziemi.
2. W ramach zadania ,,Przyroda mi w duszy gra” odbyliśmy wycieczkę do ZOO Safari w Borysewie.
3. Zapoznaliśmy się z ,, dobranocką z dawnych lat”. Tym razem była to bajka ,,Trzy misie”. Czekamy na zadania majowe.


Marzec w pełni, a więc meldujemy wykonanie zadania z modułu marcowego. Dzieci w ramach solidarności z Ukrainą wykonały „Drzewko życzliwości dla Ukrainy”. Odpowiedzieliśmy też na pytanie „Czy wszyscy mamy prawo czuć się radośnie i szczęśliwie?” W ramach pomocy uchodźcom w naszej placówce cały czas trwa zbiórka darów i niemało już zebraliśmy. Podczas wiosennego spaceru rozdawaliśmy mieszkańcom Łęczycy kwiatki, które dzieci same wykonały, jako symbol życzliwości i przyjaźni.

Nasze przedszkole zrealizowało zadania przeznaczone na miesiąc luty. W tym miesiącu są one bardzo ważne, chyba najważniejsze dla przedszkolaków i realizujemy je przez cały rok. To przekazywanie z pokolenia na pokolenie obyczajów, zachowań, norm społecznych i wierzeń. Co zrobiliśmy tym razem?
1. W ramach poznania regionu odwiedziliśmy Zamek Królewski, w którym mieści się Muzeum.
2. Zapoznaliśmy dzieci z tradycjami i zwyczajami regionalnymi. Dobrym przykładem były tu wigilie grupowe oraz tradycje bożonarodzeniowe.
3. Zorganizowaliśmy gazetkę i kącik regionalny poświęcony naszemu miastu, wykonaliśmy Album o zabytkach Łęczycy.
4. Dzieci zapoznały się z Pyzą, bohaterką Dobranocki z dawnych lat. Postać małej i rezolutnej kluseczki bardzo przypadła nam do gustu. Pyza pozwoliła dzieciom dostrzec urodę naszego kraju oraz poznać nasze tradycje.

Projekt ,, Magiczna moc bajek” jest ponadczasowy. W każdym miesiącu pracujemy aktywnie.
A oto co zrobiliśmy w styczniu:
• Magiczne słowa i gesty – kalambury
• ,,Grunt to dobre wychowanie”- zapoznanie z utworem ,, Kwoka” J. Brzechwy oraz poradnikiem savoir-vivre’u
• oglądanie bajki o Misiu Uszatku, kolorowanie jego portretów
• analizowanie utworu Pana Poety pt. ,, Kruk co kracze pokrakanie”.

W poniedziałek 29 listopada naszą grupę odwiedziła mama Kalinki, która w ramach projektu ,,Magiczna moc bajek” przeczytała dzieciom dwie bajeczki oraz andrzejkowo się z nami pobawiła. To było miłe spotkanie.

5 listopada to Dzień Postaci z Bajek. Obchody tego dnia w naszym przedszkolu były bardzo wesołe, pełne dobrej zabawy i uśmiechu🙂 A oto fotorelacja 😁


W ramach realizacji naszego projektu dzieci z naszego przedszkola zapoznały się z Reksiem – bohaterem DOBRANOCKI Z DAWNYCH LAT, którego dzieci bardzo polubiły. Reksio dołączył do naszych przedszkolnych przyjaciół. A u Maluszków powstał kolejny kącik projektowy. Wszyscy dobrze się bawimy.

 


14 października odwiedziła nas p. Ania, mama Adasia z gr. II, która przeczytała nam dwie książeczki w ramach projektu ” Magiczna Moc Bajek „. Jest to zadanie obowiązkowe z cyklu ” Najpiękniej czyta moja mama i mój tata ”. Taki obowiązek to czysta przyjemność.


W październiku rozpoczęliśmy naszą przygodę z Projektem Magiczna Moc Bajek. Zaaranżowaliśmy kącik projektowy a do zabawy zaprosiliśmy Borutę, który będzie nam towarzyszył podczas magicznej podróży do świata bajek. Z modułu I opracowaliśmy z dziećmi kodeks,, Chcemy Być Szanowani i akceptowani ” oraz przygotowaliśmy kartki z pozdrowieniami dla seniorów.

 


W październiku rozpocznie się trzecia edycja Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” pod nazwą „Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle, a nasza placówka już trzeci raz przystępuje do projektu.

Projekt będą realizowały dzieci ze wszystkich grup od maluszka do starszaka.

Głównym celem Projektu jest promowanie wśród dzieci czytania bajek i baśni jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka a także:

–  kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym wobec osób z niepełnosprawnością,
– rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci.
– przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych.
– uwrażliwienie na piękno języka polskiego i zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną.
– wyzwalanie pozytywnych emocji (radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa.
– rozwijanie wyobraźni, koncentracji i uwagi, zdolności twórczego myślenia.
– uświadomienie dzieciom swoich praw i obowiązków.
– popularyzowanie wśród dzieci animacji jako sztuki oraz tzw. dobrych dobranocek z morałem.
-rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową.
– rozwijanie poczucia odpowiedzialności, poszanowania dla dziedzictwa kulturowego własnej miejscowości, regionu, Ojczyzny.
– współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki.

Projekt będzie realizowany w terminie: październik 2021 – maj 2022.
Jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkami polityki oświatowej MEN.