Środa 14.04.2021

 Temat: Z wizytą w zoo.

Witamy serdecznie. Propozycje zabaw na dziś:

 • Na początek gimnastyka połączona z tańcem „Spoko- loko – Ciała kształt”
  https://www.youtube.com/watch?v=UvA7Fk44JFw
 • Posłuchajcie rymowanki o zoo.
  Zoo to ogród dla zwierząt dzikich, które przybyły do nas nie tylko z Afryki.
  – Co to jest zoo?
  − Skąd przybyły zwierzęta do zoo?
  − Co można zobaczyć w zoo?
  − Po co powstają ogrody zoologiczne?
 • Czy wiesz, że:Ogrody zoologiczne powstawały już w starożytności –w Egipcie, Chinach, Asyrii. Taki zwierzyniec miał też w Polsce wiele lat później król Jan III Sobieski, w Wilanowie. Najstarszym istniejącym ogrodem zoologicznym jest zoo w Wiedniu. Najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce jest ogród zoologiczny we Wrocławiu. Posiada największą w Polsce liczbę zwierząt oraz największą liczbę gatunków zwierząt. Innym wiekowym ogrodem jest ogród zoologiczny w Poznaniu, a największym pod względem powierzchni jest Gdański Ogród Zoologiczny. Ogrody Zoologiczne najczęściej znajdują się w dużych miastach. Ale my też mamy taki ogród niedaleko Łęczycy. To ZOO Safari w Borysewie.
 • Posłuchajcie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby pt. „ Nosorożce noszą pokrowce”. Podczas słuchania opowiadania otwórzcie książki z obrazkami na str. 46-47.– Nie macie wyjścia, musimy iść do zoo – zapowiedziała Ada. Reszta rodziny podniosła na nią pytający wzrok. – Wszyscy z przedszkola byli już w ogrodzie zoologicznym i widzieli nosorożca pancernego, tylko nie ja! – Ada uprzedziła pytanie. – Gdybyście czytali gazety, wiedzielibyście, że w naszym zoo urodził się malutki nosorożec – dodała z wyrzutem. – Ależ czytamy… – bąknął tata. – Czytacie, ale nie te, co trzeba – wytknęła mu Ada. I nie ustąpiła, aż usłyszała obietnicę wycieczki do zoo w najbliższą sobotę. Miała szczęście, bo sobotni ranek okazał się bardzo pogodny. Całą drogę z domu do ogrodu zoologicznego Ada i Olek rozmawiali o nosorożcach. – Dlaczego nosorożec pancerny nazywany jest pancernym? Ma pancerz? – spytał Olek. – Pancerze noszą rycerze – zrymował tata. – A nosorożce noszą pokrowce – powiedziała Ada i niezmiernie się zdziwiła, że umie rymować, chociaż nigdy się tego nie uczyła. Zanim rodzina doszła do wybiegu dla nosorożców, tata i Ada przećwiczyli umiejętność rymowania wielokrotnie. Zaczęli od pingwinów. – Pingwiny noszą cekiny – stwierdził tata i skręcił do pingwinów. Mylił się oczywiście. Pingwiny były wystarczająco ładne bez świecących ozdób. Zresztą, cekiny nie pasowałyby do ich wytwornych czarnych
  i białych piór. – Kangury noszą kaptury. – Ada skierowała swoje kroki do australijskich torbaczy. Kapturów nie miały, ale torby na brzuchach też są przecież fajne. – Słonie noszą piwonie – zaryzykował swój rym Olek, ale jego pomysł nie znalazł uznania. „Nie mam talentu do rymowania” – pomyślał ze smutkiem. Na szczęście widok słonia osłodził mu tę porażkę. – Ale nogi! Ale głowa! Ale uszy! Ale trąba! – wykrzykiwał, na przemian z zachwyconą Adą. – Ale zaraz rozpocznie się karmienie nosorożców – przypomniała mama. Do nosorożców pancernych było już niedaleko, więc zdążyli na czas. Mamusia nosorożec i jej malec nie mieli na sobie rycerskich pancerzy ani pokrowców, ale ich skóra układała się w wielkie fałdy, które opadały im aż na nogi i wyglądały jak grube łuski. – Fałdy skóry chronią nosorożce przed atakami tygrysa. – Tata, zanim wybrał się do zoo, przeczytał to, co napisano o nosorożcach pancernych na internetowej stronie warszawskiego ogrodu. – Ciii – Ada przyłożyła palec do ust, chociaż nosorożce nie zwracały na nią uwagi. Wpatrzone były w opiekuna, który wyjmował z wiadra marchew, połówki jabłek i wkładał je wprost do wielkich paszcz czworonogów. Nosorożce chrupały warzywa i owoce z widoczną przyjemnością, a gdy wiadro było puste, zadowoliły się sianem. – Spojrzał na mnie! Ten maluch! – wykrzyknęła zachwycona Ada. I zaczęła skakać z radości. – Co teraz? Żyrafy, które noszą szafy, czy małpiatki w sukienkach w kwiatki? – spytał tata. – Teraz plac zabaw, później rekiny – zadecydowała Ada. Pod koniec zwiedzania była już bardzo zmęczona. W drodze powrotnej zasnęła w samochodzie, a kiedy tata niósł ją na rękach do domu, wymamrotała:
  – Fasolki noszą parasolki. Olek wywrócił oczami. „Żeby jej to rymowanie nie zostało na zawsze, bo nie wytrzymam” – pomyślał z niepokojem.
 • Rozmowa na temat opowiadania
  – Dlaczego rodzina wybrała się do zoo ?
  – Jakie zwierzęta zobaczyli przed pójściem do wybiegów nosorożców ?
  – W co bawili się cały czas ?
 • Ćwiczenia z wykorzystaniem tekstu w książce na str. 46-47,
 • Czy wiesz, że:
  Nosorożec to ssak o masywnej budowie ciała, trójpalczastych kończynach zakończonych kopytkami. Nosorożce mają małe oczy, które są umieszczone po bokach głowy, grubą, pofałdowaną, nagą skórę, róg na głowie, na kości nosowej. Niektóre z nich mają dwa rogi–drugi występuje na czole. U nosorożców bardzo dobrze rozwinięte są słuch i węch. Są one zwierzętami roślinożernymi. Istnieje kilka gatunków nosorożców, np.: nosorożec biały, nosorożec czarny, nosorożec indyjski. Żyją w Azji (3 gatunki) i w Afryce (2 gatunki).
 • Zabawmy się teraz w rymy, tak jak to zrobili bohaterowie opowiadania. Podam Wam nazwy zwierząt, a Wy musicie podać do nich rymy/takie słowa, aby się rymowały z podanymi nazwami zwierząt/.
  pingwiny – maliny hipopotamy – bramy
  tygrysy – irysy
  żyrafa – szafa
  kangury –
  papuga –
  słonie –
 • Zabawa ruchowo naśladowcza „Naśladuj ruchy i odgłosy zwierząt”

– Stań na jednej nodze jak flaming,                – Fikaj jak małpka,
– Tarzaj się jak hipopotam,                             – Kłap zębami jak krokodyl,
– Wspinaj się jak koala,                                  – Żuj trawę jak zebra,
– Otwórz paszczę jak lew,                              – Wyciągnij szyje jak żyrafa,

 • Karta pracy, cz.3. 32-33 – rysowanie po śladzie drogi Ady, Olka i rodziców w zoo. Określanie, które zwierzęta tam zobaczyli. Rysowanie po śladach innych rysunków.
  Nazywanie zwierząt przedstawionych na obrazkach. Podział ich nazw na sylaby. Określenie pierwszej i ostatniej głoski w nazwie każdego zwierzęcia.
 • Na koniec dzisiejszego dnia proponujemy spacer z rodzicami.

Pozdrawiamy
pani Martynka i pani Basia

 

Comments are closed.