Profilaktyka wszawicy.

Drodzy Rodzice!
Bardzo prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci.
W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby. Problem wszawicy w przedszkolach i szkołach nigdy nie przestał być aktualny. Co jakiś czas z różną częstotliwością powraca do placówek edukacyjnych.

Podstawowe zasady profilaktyki wszawicy to stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów, którą wykonują rodzice lub opiekunowie, i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia. W takiej sytuacji rodzice powinni również poinformować rodziców wszystkich dzieci, z którymi miało ono kontakt.

Wskazania profilaktyczne dla rodziców

• związywanie długich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację skóry głowy i włosów;
  • używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów;
  • codzienne czesanie i szczotkowanie włosów;
  • mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w tygodniu;
  • po powrocie do domu – systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub innej placówki.