Zdalne nauczanie – poniedziałek 29.11.2021
Temat: Gwiazdozbiory.
Witamy wszystkich Rodziców oraz Was Starszaki!!!! Rozpoczynamy kolejny dzień naszej „nauki na odległość”. Mamy nadzieję, że to już ostatni taki dzień i jutro zobaczymy się w Naszym Przedszkolu.
- Wspólna zabawa z rodzicami na powitanie – śpiewanie piosenki do melodii Jedzie pociąg z daleka
Leć rakieto szybko leć
gwiazdkę z nieba chcemy mieć,
leć rakieto zawieź nas
w ten kosmiczny, dziwny świat. - Zabawa ruchowa – Na ziemi zostaje.
https://www.youtube.com/watch?v=S5TFdKc6TB4 - Opowiadanie Agaty Widzowskiej Teleskop. Słuchanie opowiadania przeczytanego przez rodziców.
W bazie Supersmyków nie ma piwnicy ani strychu, gdzie zwykle przechowuje się nieużywane na co dzień przedmioty. Jest jednak wielkie pudło, pełne tajemniczych pamiątek przywiezionych z podróży. Supersmyki rzadko do niego zaglądają, bo zwykle zajęte są swoimi sprawami. Pewnego dnia Pola trochę się nudziła, więc postanowiła zajrzeć do pudła. Znalazła tam zielnik z powklejanymi i opisanymi liśćmi drzew i krzewów, stare łyżwy nie do pary oraz przedmiot, którego nie znała. Wyglądał trochę jak nieduża armata, a trochę przypominał aparat fotograficzny. „Może to jest luneta?” – pomyślała Pola. Zaciekawiona ustawiła urządzenie przy oknie i przystawiła oko do otworu z okrągłym szkiełkiem.
– Ojej! Wszystko widzę w powiększeniu! – zawołała z zachwytem. Szybko zrozumiała, że ten tajemniczy przedmiot znaleziony w skrzyni to teleskop, o którym kiedyś słyszała. Postanowiła zabawić się w astronoma. Skierowała teleskop w stronę rozgwieżdżonego nieba. Zauważyła, że gwiazdy układają się w różne kształty. Następnego dnia poszła do biblioteki i wypożyczyła książkę pt. „Krajobraz nieba”. Od tej pory co noc obserwowała gwiazdy, robiła rysunki i porównywała je z mapami gwiazdozbiorów w książce. Była bardzo zdziwiona, gdy raz mogła podziwiać okrągły, błyszczący Księżyc, a innym razem tylko jego część. „Kto zjadł połowę Księżyca?” – zastanawiała się.
– Poznaję Wielki Wóz – szepnęła do siebie Pola, jak zwykle wpatrzona w nocne niebo. Z książki dowiedziała się też, że ludzie od wieków obserwują niebo i że każda planeta, mgławica i gwiazdozbiór ma swoją nazwę. Najbardziej spodobały się jej nazwy: Wielki Pies, Mały Pies, Mała Niedźwiedzica, gwiazdozbiory – Lwa i Łabędzia. Kiedy Pola spoglądała w niebo, nagle usłyszała głosy swoich przyjaciół.
– Co robisz? Co to za dziwne urządzenie? – wypytywały.
– Przepraszam, że nic wam nie powiedziałam, ale najpierw sama chciałam się jak najwięcej dowiedzieć o Kosmosie. Ten przyrząd to teleskop. Ma w środku specjalne zwierciadła i potrafi przybliżać bardzo odległe obiekty, na przykład gwiazdy. Chcecie popatrzeć? Supersmyki po kolei podchodziły do teleskopu.
– Widzę Księżyc! – zawołał Fifi.
– A ja chciałbym zobaczyć Słońce – stwierdził Olo.
– Żeby zobaczyć Słońce w ciągu dnia, na teleskop należy nałożyć specjalny filtr – wyjaśniła Pola.
– Czy znacie legendę o gwiazdozbiorach? Podobno Wielka Niedźwiedzica i Mała Niedźwiedzica to ludzie, matka i syn zamienieni za karę w niedźwiedzie – powiedział Fifi.
– Ciekawa historia. A może Droga Mleczna to mleko rozlane przez astronautów? – zażartowała Mela.
Przed snem Pola rozmyślała o Kosmosie: „Może gdzieś jest gwiazdozbiór Supersmyków? A może jakaś gwiazda nazywa się tak samo jak ja – Pola?”.
- Krótka rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania dla uporządkowania wiedzy.
- Co znalazła Pola w pudełku z pamiątkami?
- Do czego służy teleskop?
- Gdzie można spotkać Małą Niedźwiedzicę i Wielką Niedźwiedzicę?
- Co to jest gwiazdozbiór? (W razie problemów z odpowiedzią Rodzic wyjaśnia, że gwiazdozbiór to taki układ gwiazd na niebie, który po połączeniu umownymi liniami stworzy jakiś obraz).
- Jakie nazwy gwiazdozbiorów wymieniła Pola?
- Czy Księżyc zawsze wygląda tak samo? Dlaczego?
- Zapraszam Was do obejrzenia filmiku na temat: – Czym są gwiazdy?
- Zabawa ruchowa – Podróż po planetach
- Praca dla dzieci chętnych:
Weź latarkę i… to ćwiczenie zrób wieczorem!
Zgaś światło w pokoju… Weź do ręki kartę z dowolnym gwiazdozbiorem (kartka podziurkowana) i skieruj promień latarki na kartkę. Spójrz na ścianę i…. – tak! To jest to co wzbudza zachwyt dzieci! Na ścianie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki rozświetlają się różne gwiazdozbiory.
Miłej zabawy!
Pozdrawiam
Comments are closed.